GS Haber

Haberleri ister oku ve ister dinle. Galatasaray ile ilgili tüm haberler bu uygulamada.

Download on the AppStore
ajansspor: Galatasaray'da Erden Timur'dan transfer açıklaması! Gidecek ve kalacaklar

Galatasaray'da Erden Timur'dan transfer açıklaması! Gidecek ve kalacaklar

ajansspor

Galatasaray Sportif A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanvekili Erden Timur, Nef Stadı'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Timur'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"13 yabancı, 13 yerli, 23 altyapı oyuncumuz var"

Erden Timur, hedeflerinin belli olduğunu ve bu hedeflere ulaşmak için gece-gündüz ne gerekiyorsa yapılacağını belirterek, "Şu anda 13 yabancı, 13 yerli, 23 altyapı oyuncumuz var. 21 oyuncumuz kiradan dönüyor. Geçtiğimiz sene net maaş bütçemiz 27 milyon Euro. Net maaş 27 milyon Euro dediğimizde başka bir noktaya geçiyoruz. Sadece geçtiğimiz yıl tahakkuk eden Mostafa Mohamed ödemesiyle birlikte 30.7 milyon Euro bonservis için harcanmış. Yeni bir yapılanmaya girildi, gençleşme politikasına girildi. Bunlar Galatasaray için önemliydi." dedi.

"Kadromuzun toplam maliyeti 71 milyon Euro"

Takımın maliyeti hakkındaki açıklamalarını sürdüren Timur, "Şu anda kadromuzda bulunan oyuncuların bonservis ve maaş ödemeleri 67 milyon 888 bin Euro, imza bedelleri de var. Toplamda 71 milyon Euro'luk bir maliyet var. Türkiye'de futbolun bütçesi giderek azalıyor. Pandemi de gelirler azaldı ancak şu anda harcamalar %30 artmış durumda." ifadelerini kullandı.

"Gidecekler olacak"

Şu an için boşta sadece 1 yabancı kontenjanı olduklarını ifade eden sarı kırmızılı yönetici, "Dolayısıyla gidecekler olacak. Yabancı ve yerli oyunculardan bir kısmının 1 yıldan daha az sözleşme bitimine kaldı. Dolayısıyla kiralık gönderme durumu söz konusu olamıyor. Dolayısıyla önemli bir mühendislik gerekiyor. Yabancı kontenjanının açılması gerekiyor." diye konuştu.

"Seçimden önce yapılmış olan belli görüşmeler var"

Hocanın raporuna göre takviye yapacakları pozisyonlar olduğunu vurgulayan Erden Timur, "Görüşmelere başlanmıştı zaten, devam ediyor. Seçimden önce yapılmış olan belli görüşmeler var. Seçim dönemleri normalde martta olur. Martta birileriyle el sıkışmak daha kolaydır. Zaten haziranda seçim yapıldı. Seçimden 15 gün önce konuştuğumuz insanların sizi 15 gün bile beklemesi söz konusu olamıyor. O yüzden isim telaffuz etmedik. Gerekli noktalar tespit edildi. İhtiyaç duyulan mevkilere Galatasaray'ın parasını doğru kullanarak hareket edeceğiz. Şu sonuç çıkmasın; Ucuza az değil, gerçekten para verilmesi gereken yerde verilecek. İyi kadrolar kurulacak. En önemli düsturumuz, gelecekten çalarak değil." dedi.

"Hayatta en doğru strateji; strateji yapmamaktır"

Kendisinin de asıl kimliğinin taraftarlık olduğunu ifade eden Timur, "Hepimizin ortak amacı takımımızın şampiyon olması. İnce eleyip sık dokuyacağız. Temel bir nokta da var. İlk 11'de 3 yerli oynatılacağı için farkı yaratacak; bu isimler olacak. Farkı yaratmak için yoğun mesai harcanıyor. Kamuoyunu geçici olarak mutlu etmek değil de kalıcı olmak için çalışmalarımızı yapıyoruz. Bir sıralama izlemeyi düşünmüyoruz. Bir iyi oyuncu açıklayalım da nabız düşsün; böyle bir algı politikamız yok! Hayatta en doğru strateji; strateji yapmamaktır. Doğru olanı yapıp sonra bunun adına strateji diyorlar. En doğru olan en doğru stratejidir." diye konuştu.

"Sezonu 27 Haziran'da açıyoruz"

Sezonu 27 Haziran Pazartesi günü açacaklarını duyuran Timur, "Kamp 7-19 Temmuz Avusturya'da, Graz yakınlarında. Hazırlık maçları ayarlandı, hocamız onayladı. 26-30 Temmuz için Innsbruck tarafına gidiyoruz, oradaki hazırlık maçları da düzenlendi. En geç 31'inde Türkiye'ye döneceğiz." şeklinde konuştu. 

"5 yıllık planlama yapacağız"

Basketboldaki görevine de devam edeceğini vurgulayan Erden Timur, "Basketbolda daha hızlı aksiyonlar alıyoruz. Basketbolda hedef de daha büyük. 5 yıllık bir plan belirlemiştik; 3. yılın içerisindeyiz. Basketbol tarafında her şey güzel gidiyor. Cenk Bey (Ergün) Futbol Direktörümüz olacak; zaten açıklama yapıldı. Futbolda da 5 yıllık planlama yapacağız. Kısa vadede değil, orta ve uzun vadede planlarımız var. Ben Futbol A.Ş'de futboldan sorumluyum; Cenk Bey de Futbol Direktörü." ifadelerini kullandı.

Yabancı futbolculara gelen teklif var mı

Takımdaki yabancı futbolcular için transfer teklifi gelip gelmediğiyle ilgili soruya ise Erden Timur, "Futbol direktörü de atandıktan sonra da görüşmeler yapılıyor. Yazılı olarak gelen bir teklif yok, sözlü olarak var. Öncelikli olarak biz sporcularla görüşeceğiz. Gitmek isteyen varsa değerlendirilebilir. Gitmek isteyenlerle konuşup kalmasına da ikna edebiliriz. Kerhen kalmak, soru işaretiyle kalmak olmaması lazım. Oyuncularımızın hepsinin sahada karakter koyması lazım. Öyle bir şey olursa ve gerçekten Galatasaray'ın çıkarlarına uygunsa değerlendirilir. Kimse gitmek istemiyorsa ve biz tutmak istiyorsak gitmeyeceğiz. Sözlü olarak teklifler var ama satmayı şu an düşünmediğimiz için şu an öyle bir şey yok." yanıtını verdi.

Sözleşmesi biten oyuncular, Arda Turan'ın durumu

Sözleşmesi biten oyuncularla devam edip etmeme durumunun hocanın raporuna göre şekilleneceğinin altını çizen Timur, "Ama birçoğu ile vedalaştık. Arda Turan ile hep görüşürüm. Yapılanmayla ilgili esas önceliğimiz kadro tarafı. Mevcut durumda da çok değerli scout ekibimiz var. Bugünkü konsantrasyonumuz tamamen kadro yapılanması. Seçimin bu tarihlerde yapılması çok olumsuz etkiliyor. Geciktiğiniz bilindiği için bütçeler ona göre zorlanıyor. Oyuncu havuzu dar ve bütçeniz de olmuyor." dedi.

"Başkan görevi bana salı akşamı söyledi"

Kendisinin ilk başta altyapıyla ilgilenmek gibi bir düşüncesi olduğunu ifade eden Timur, "A takım tarafıyla ilgili sürecin içerisinde değildim. Salı günü akşam başkan böyle bir görev düşündüğünü söyledi. Takdir edersiniz ki çok büyük bir sorumluluk. Galatasaray'ın geleceği için olan projelerin, neredeyse çoğundan sorumluyum. Kısa vadeli sportif başarı da önemli çünkü uzun vadeli sportif başarıya oradan gidiliyor." diye konuştu.

"Torrent sadece yüzde 5 indirim yapabileceğini söyledi"

Ekibiyle birlikte sözleşmesi feshedilen İspanyol teknik direktör Domenec Torrent hakkında da konuşan Timur, "Torrent'ten bir indirim bekledik. Sensibile bu konuda indirim ve kolaylık yaptı. Torrent ise sadece yüzde 5 indirim yapabileceğini söyledi. Galatasaray'ın en büyük gerçeği altyapıdır. Bizim geleceğimiz altyapıdır. Okan Hocamızın altyapıdan gelmesi çok pozitif. Orada reform yapılacak, ben de 3 senedir çok fazla çalışma yaptım.

Kiradan dönecek futbolcular

Galatasaray Futbol A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanvekili Erden Timur, kiralıktan dönecek futolcuların durumu ilgili ise şöyle konuştu:

"Yunus Akgün de, Okan Kocuk da, Emre Akbaba da iyi performanslar sergilediler. Hocamız zaten kadroda görmek istiyor. Bizle birlikte olacaklar. Altyapıdan gelecekler var. Kampta birçoğuna şans tanınacak. Galatasaray altyapısı a takıma gitme şansı yüksek diye anılırdı eskiden. Son yıllarda bu algı biraz değişti. Birçok altyapı oyuncusunu kadroya alacağız. Birçok model olacak. Yurt dışında pilot kulüplerden, 'feeder' kulüp anlaşmalarına kadar."

"Şampiyonluğa inancım tam"

Realist olmaları gerektiğini ve rakiplerinin şu an için kendilerinden daha hazır halde olduğunu belirten Erden Timur, "Ancak şampiyonluğa inancım tam. Şampiyon olacağız diyemem ama şampiyonluk için mücadele edeceğimize bin kez söz verebilirim. Transferi 3-4 hafta içinde tamamlamak istiyoruz" dedi.

"Okan hocanın ekibinde ulusal ve ulusalararası isimler de olacak"

Okan Buruk ile 1+1 yıllık sözleşme imzaladıklarını hatırlatan Timur, "Hiç rakamları konuşmadık, birlikte mücadele edeceğiz. Okan Hocamızın ekibi belli olmadı. Ulusal ve ulusalararası isimler de olacak. Ekip konusu hocamızın takdirinde olan bir konu. İrfan Saraloğlu Hoca, Okan Hoca ile 9 yıldır çalışıyor. Bu konuda karar hocamızındır. Mostafa Mohamed'in Ocak ayında opsiyonu kullanıldı, 1 Temmuz'da ödemesi var. Diagne'nin de sözleşmesi devam ediyor. Sakatlık problemi yaşamıştı, umarım onu da tam anlamıyla atlatır. Transfer yapacağız ancak 1 kişilik kontenjanımız var." ifadelerini kullandı.

"Kerem ve Marcao'yu satmak istemiyoruz"

Birçok Avrupa kulübünün transfer listesinde oldukları söyleyenen Kerem ve Marcao hakkında da konuşan Timur, "Kerem ve Marcao en değerli oyuncularımız. Onların kalma konusunda bir tereddütleri yoksa biz kimseyi satmak istemiyoruz. Kadromuzu korumak istiyoruz. Kerem ve Marcao için 20 milyon Euro gibi rakamlar konuşuluyor keşke daha fazla olsa ama biraz da gerçekçi olmak lazım. Hocamız, Okan Kocuk, Emre Akbaba ve Yunus Akgün'ü kadroda görmek istiyor." diye konuştu.

"Benden daha iyisi varsa sponsorluğu hemen bırakırım"

Galatasaray'a sporsor olduktan sonra kulüpte görev almaya başlayan Timur, "Sponsorluk konusunda benden daha iyisi varsa hemen bırakırım. Bunu başkanımıza da söyledim. Ben daha önce Galatasaray'a 12-13 milyon dolarlık gayrimenkul verdim, bağış yaptım. Onların da hepsi daha fazla paraya satıldı." dedi.
 
 
 
 
[12:06]Erden Timur: İsim üzerinden bir şey söyleyemem. İstiyoruz desem farklı, istemiyoruz desem farklı. Bütçeye etkisi olur. Birçok adayımız var. (Halil ve Abdülkerim Bardakcı konusu)

Halil Akbunar ve Abdülkerim Bardakcı ile ilgilenmediklerini sorusuna Timur, "İsim üzerinden bir şey söyleyemem. İstiyoruz desem farklı, istemiyoruz desem farklı. Bütçeye etkisi olur. Birçok adayımız var." yanıtını verdi.

Habere git: ajansspor